مقالات

عنوان: از تاریخ: تا تاریخ:
 •  نمايي كلي از ويژگي‌ها و تأثيرات برخي از اكسيدهاي مهم مورد استفاده در تركيب لعاب
  نمايي كلي از ويژگي‌ها و تأثيرات برخي از اكسيدهاي مهم مورد استفاده در تركيب لعاب

  نمايي كلي از ويژگي‌ها و تأثيرات برخي از اكسيدهاي مهم مورد استفاده در تركيب لعاب

  20 اردیبهشت 1395
 • جوهرهاي چاپ ديجيتال
  جوهرهاي چاپ ديجيتال

  هنر استفاده از رنگدانهها جهت تزئين محصولات سراميكي، در ايران و جهان قدمت تاريخي دارد. گذشتگان ما به درستي از انواع رنگدانههاي طبيعي جهت ايجاد نقش و نگارهاي بسيار زيبا بر روي كاشيهاي مساجد، مراكز مذهبي و منازل استفاده ميكردند. علم آنها در خصوص رنگدانه و ايجاد انواع رنگ در حين پخت، شگفت انگيز بوده است و آن را بصورت تجربي به نسلهاي بعدي منتقل ميكردند.

  20 اردیبهشت 1395
 • ايجاد يك سيستم اعمال لعاب غير حساس به تغييرات ويسكوزيته لعاب
  ايجاد يك سيستم اعمال لعاب غير حساس به تغييرات ويسكوزيته لعاب

  يكي از عيوب اصلي در توليد كاشي هاي سراميكي، كه تاثير به سزايي در كيفيت محصول نهايي دارد، عدم يكساني رنگ [شيد رنگي] بين كاشي هايي از يك نوع است. مطالعات زيادي ‍[5-2] [بر روي اين موضوع انجام شده كه] نشان مي دهد، منشا اين عيوب بي ثباتي و يكسان نبودن خصوصيات فيزيكوشيميايي موادي هستند كه به جهت دكور كاشي ها مورد استفاده قرار مي گيرند (بدنه، انگوب، لعاب، رنگ و ...) و از طرفي عامل موثر ديگر فرآيند توليد نامناسب به ويژه در هنگام اعمال انگوب و لعاب، دكوراسيون و همين طور پخت مي باشد.

  12 اردیبهشت 1395
 • گرافن چیست
  گرافن چیست

  گرافن : گرافن نام یکی از آلوتروپ هاي کربن است.در گرافیت (یکی دیگر از آلوتروپ هاي کربن)، هر کدام از اتم‌هاي چهارظرفیتی کربن، با سه پیوند کووالانسی به سه اتم کربن دیگر متصل شده‌اند و یک شبکه گسترده را تشکیل داده‌اند. این لایه خود بر روي لایه‌ای کاملاً مشابه قرار گرفته‌است و به این ترتیب، چهارمین الکترون ظرفیت نیز یک پیوند شیمیایی داده‌است، اما این پیوند این الکترون چهارم، از نوع پیوند واندروالسی است که پیوندی ضعیف است. به همین دلیل لایه‌های گرافیت به راحتی بر روی هم سر می‌خورند و می‌توانند در نوک

  12 اردیبهشت 1395